Arytmia srdca môže mať fatálne dôsledky a je nebezpečná. Preto si k nej poďme niečo povedať. Arytmia srdca sa v odbornom slovníku nazýva aj fibrilácia predsiení, pokiaľ vzniká v časti srdcových predsiení. Z odborného hľadiska teda vzniká pri poruche činnosti srdcového rytmu a vzniká vtedy, keď predsiene srdca nepracujú tak, ako by mali a nepracujú pravidelne. Existuje však ešte aj komorová arytmia. Môže vzniknúť arytmia srdca aj zo stresu a aká je prevencia? Čítajte ďalej!
Arytmia srdca – definícia
Stáva sa, že predsiene srdca nepracujú správne, prípadne pracujú príliš rýchlo alebo neúčinne, pretože sa nesťahujú pravidelne. Arytmia sa v praxi klasifikuje podľa srdcovej frekvencie ako tachykardia a bradykardia a spomínaného miesta, kde vzniká a teda je to:
- predsieňová arytmia a
- komorová arytmia.
Pri každom údere srdca sa krv dostáva práve z neho do celého tela. Štandardná srdcová frekvencia je 60 – 80 úderov srdca za jednu minútu. Pri spomínanej tachykardii je počet úderov za minútu viac než 100 a naopak, pri bradykardii je pulz nižší ako 60 úderov za minútu. No a keď je tento tep mimo svojho normálu, nie je to v poriadku.
Práve tento jav sa nazýva arytmia srdca a môže mať veľmi vážne dôsledky. Krv v tejto časti, kde predsiene nepracujú správne, sa môže hromadiť a následne sa zrážať. Takáto zrazenina – trombus je veľmi nebezpečná, pretože sa môže stať, že sa odtrhne a dokonca spôsobí pacientovi smrť. Ako? Pokiaľ sa cez krvný obeh dostane do mozgu, môže z nej vzniknúť porážka. A to je vôbec najvážnejší dôsledok arytmie srdca. Ak sa tento trombus dostane do horných alebo dolných končatín, môže vzniknúť žilová trombóza, končatina je chladná a spôsobuje veľkú bolesť. Existuje aj pľúcna trombóza, ktorá sa prejavuje bolesťou v oblasti hrudníka.
Dôležité je podoknúť, že u väčšiny pacientov sa, žiaľ, žiadne príznaky neprejavú a problémový stav je možný odhaliť iba pravidelnou lekárskou prehliadkou. Jeden z príznakov, ktorý by však mal byť typický je zrýchlená činnosť srdca, ktorú možno odhaliť zrýchleným pulzom. Totiž, srdcové predsiete pri arytmii srdca môže byť dokonca až 300-krát rýchlejšie než za normálnych okolností. Pokiaľ sa pri arytmii srdca neprejaví trombóza, je tento stav stále veľmi nebezpečný, pretože srdce sa pri ňom nadmerne opotrebováva a môže dojsť k jeho zlyhaniu.
Ktoré príčiny môžu stáť za arytmiou srdca?
Dôvody sú rôzne, ale najčastejšie sú to tieto:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- obezita;
- vysoký krvný tlak;
- ochorenia pľúc – pľúcna embólia, zápal pľúc;
- nadmerné pitie alkoholu alebo aj nárazové pitie alkoholu;
- vrodené choroby srdcových chlopní alebo získané poruchy srdcových chlopní;
- zvýšená činnosť štítnej zľazy;
- diabetes;
- vrodené chyby srdca.
Fibrilácia predsiení je definovaná najmä u starších pacientov a je to jeden z najčastejších typov arytmie srdca. Ak sú sťahy predsiení nepravidelné, vzniká práve táto arytmia. V dôsledku toho pumpuje srdce do celého obehu menej krvi a toho príčinou je aj zmena krvného tlaku.
Komorová fibrilácia prakticky zastavuje krvný obeh a je doslova životu ohrozujúca. Táto arytmia nie je, našťastie, veľmi bežná a spôsobuje nepravidelné sťahy srdca, čo spôsobuje, že sa zastaví cirkulácia krvi v tele.
Ako sa prejavuje srdcová arytmia?
Ako sme už spomínali, u väčšiny pacientov, a to až u 70-percent, sa arytmia srdca nemusí prejaviť vôbec. Avšak, jeden z možných príznakov je veľmi typický aj navonok, a to je nepravidelný tep, ktorý si môžete aj nahmatať. Medzi ďalšie príznaky patrí:
- búšenie srdca;
- ťažoba a časté závraty;
- slabosť;
- potenie;
- mdloba;
- bolesť v oblasti hrudníka;
- pocit, že srdce bije príliš pomaly;
- dýchavica.
Ak teda postrehnete tieto prejavy, určite ich neprehliadajte a navštívte bezodkladne svojho lekára.
Môže vzniknúť arytmia aj zo stresu?
Aj keď stres nepatrí medzi prvotné dôvody arytmie srdca, môže aj tento s ňou súvisieť. Počas stresových situácii, ktoré často podstupujeme svoje srdce extrémne zaťažujeme. Veľakrát je stres sprevádzaný tým, že pri ňom človek veľa fajčí či pije kávu, v závislosti od konkrétnej situácie menej spí, skrátka zaťažuje svoje srdce rôznymi spôsobmi. Niekedy sa z dlhodobého stresu veľmi prejedáme, v dôsledku čoho môže vzniknúť obezita alebo konzumujeme nadmerné množstvo alkoholu. Všetko toto sú príčiny, z ktorých môže arytmia srdca vzniknúť. Preto ak chceme mať zdravé srdce, je potrebné sa vyhýbať aj stresu.
Tipy, ako znížiť stres
Čo môžeme teda pre seba urobiť, aby sme znížili stres a preventívne sa vyhli srdcovej arytmii?
- Zdravá životospráva – zoznam dôvodov, prečo je dôležitá zdravá životospráva je nekonečný; sprevádza vyhýbanie sa nikotínu a káve, prípadne len v primeranom množstve. Tiež nie je vhodné jesť nadmerné množstvo cukru. Dajte si pozor na mastné, veľmi slané a vyprážané jedlá, ktoré spôsobujú zvýšený cholestorol v krvi.
- Kvalitný spánok – so spánkom je to podobne ako so zdravou životosprávou. Okrem toho, že nepravidelný spánok spôsobuje náš stres, nie je dobrý ani pre naše srdce. Doprajte si každú noc 6 až 8 hodín spánku.
- Pravidelné lekárske prehliadky – pravidelné navštevanie lekára aj v prípade, že nám práve nič nie je, má svoj význam. Je dôležité si v pravidelných časových intervaloch, a to aspoň jedenkrát ročne nechať zmerať tlak, cholesterol a cukor v krvi, EKG, skontrolovať normálnu telesnú hmotnosť, a podobne;
- Pravidelný pohyb – nemusíte byť vrcholový športovec, ani sa 7-krát do týždňa potiť vo fitness centre, ale pravidelný pohyb je pre zdravé srdce veľmi dôležitý; dpprajte si pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu alebo pravidelné kardio.
- Výživové doplnky Stressfix a Magnézium – výživové doplnky sú veľmi dôležité pri prevencii chorôb, aj chôrob srdca; na trhu máte veľa možností, my vám však odporúčame produkt StressFix – tento prírodný výživový doplnok je dostupný aj bez lekárskeho predpisu. Práve tento produkt odstraňuje aj búšenie srdca, je vhodný všeobecne voči stresu, obsahuje aj magnézium v najlepšej možnej forme. Je to jeden z najuniverzálnejších výživových doplnkov dostupných na trhu.
Liečenie arytmie
Arytmiou trpí v súčasnosti asi každý 10. človek. V každom prípade, liečba nie je až tak veľmi jednoduchá. Súčasné moderné technológie však umožňujú arytmiu srdca potlačiť a v niektorých prípadoch úplne odstrániť. Cieľom liečby je potlačiť príznaky a čo najviac zmierniť možné dôsledky. Správna liečba dokáže v mnohých prípadoch pacientovi znížiť možné neskoršie komplikácie či dokonca zachrániť život. Na liečbu sa používajú, napríklad, špeciálne lieky – antiarytmiká, ktoré pomáhajú obnoviť normálnu činnosť srdca alebo aj betablokátory, ktoré spomaľujú srdcový rytmus.
Vybrané zdroje: