Posledná aktuálizácia prebehla 15. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Stres. Občas už len toto samotné slovo v nás dokáže vyvolať nepríjemné pocity. Určite každý z vás sa už niekedy ocitol v situácii, ktorá bola pre neho stresová. Či už to bola hádka v rodine, problémy na pracovisku, alebo sa stalo jednoducho niečo, čo nebolo v pláne.
Ako taký stres vyzerá, čo ho spôsobuje a ako sa prejavuje – toto všetko sa môžete dočítať v článkoch, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Tuto sa zase dozviete pár informácii o tom, ako stres liečiť, ako sa s ním vysporiadať ešte predtým, ako vo vás zanechá dlhodobejšie následky.
Čo je to stres a ako sa prejavuje?
Určite ste toho už o strese veľa počuli, dokonca ste si mohli pár informácii prečítať aj tu na našej webovej stránke. Preto len na rýchle zopakovanie – čo to vlastne ten stres je a ako sa prejavuje? Je nám na niečo dobrý alebo vyslovene len škodí?
Stres je v podstate obranná reakcia, ktorou sa náš organizmus chráni pred rôznymi nepriaznivými faktormi vonkajšieho prostredia. Takisto nás upozorňuje, že niečo nie je s naším telom v poriadku a že by sme s tým mali niečo spraviť.
Stres, dalo by sa povedať, že je taká dvojsečná zbraň. Na jednu stranu, pokiaľ je krátkodobý, môže nám pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky, napríklad na pracovisku alebo v škole. Takisto, ako sme spomínali vyššie, informuje nás, že sa s naším telom niečo deje, niečo, čo ho môže potencionálne ohroziť. A dokonca môže zlepšiť aj krátkodobú pamäť. Ale to iba v prípade, že aj stres trvá krátkodobo a neprekračuje únosné hranice. Takýto stres nazývame eustres. Na druhú stranu, pokiaľ je stres dlhodobý, môže náš organizmus výrazne poškodiť. Jednak nám zničí naše psychické aj fyzické zdravie, ale môže narušiť aj náš vzťah s okolím. So stresom sa človeku mení nálada, môže byť prchkejší a svoju frustráciu si vybíja na svojich blízkych. V prípade dlhodobého stresu už nehovoríme o eustrese, ale o distrese.
Ako sa prejavuje stres?
Najčastejšie príznaky stresu:
- Fyziologické – búšenie srdca, červenanie sa, potenie, pocity nauzey, závraty, nechutenstvo alebo naopak, nadmerná chuť k jedlu, nespavosť
- Emocionálne – zmeny nálad, napätie, predráždenosť, plač, strach
- Zmeny v správaní – vyrušovanie, agresivita, zhoršenie prospechu/ pracovného výkonu, obmedzenie komunikácie, podvádzanie
Tieto zmeny nie sú typické pre každého človeka. Každý z nás reaguje na stresovú situáciu inak, preto aj tých príznakov je veľké množstvo.
Ako sa zbaviť stresu?
Existuje viacero spôsobov ako zvládnuť stres. Samozrejme, preferovanejšia voľba liečby je tá nelieková – čiže úprava životného štýlu, redukcia stresových situácií a „preladenie“ mysle a samotného tela do relaxovanejšieho stavu. Ako toho dosiahnuť? Tu je pár tipov!
1. Zacvičte si!
Fyzická námaha je jeden z najlepších bojovníkov proti stresu. Tým, že zaťažujete svoje telo, spustíte v ňom deje, ktoré vedú v konečnom dôsledku k náprave vášho psychického stavu. Prečo je to tak?
- Cvičenie znižuje hladinu stresových hormónov. Samozrejme, nečakajte zázraky hneď po prvom cvičení. Vaše telo sa najskôr musí adaptovať, postupne začne znižovať hladiny stresových hormónov (ako je napríklad kortizol) a naopak, začne vylučovať substancie, ktoré pôsobia analgeticky (proti bolesti) a zároveň vylepšujú aj náladu – tzv. hormóny šťastia, endorfíny.
- Cvičenie zlepšuje spánok. Stres výrazne narušuje kvalitu spánku a cvičenie ju pomáha zlepšiť. Predsalen, fyzická námaha je vyčerpávajúca a dobré cvičenie vám môže pomôcť večer lepšie zaspať.
- Vyššie sebavedomie. Pravidelné cvičenie vedie k pevnejšiemu, štíhlejšiemu, tvarovanejšiemu a aj zdravšiemu telu. Pomáha vylepšiť zdravie a aj tú „vonkajšiu krásu“. A čím viac sa cítite pohodlnejšie vo svojom vlastnom tele, páčite sa sami sebe, tým viac pomáhate svojej mysli uzdraviť sa. Možno získate nový pohľad na niektoré veci a to vám pomôže aspoň trochu zredukovať stres vo vašom živote.
Pravidelné cvičenie má omnoho viac benefitov, ako len tie, ktoré sme uviedli v tomto odseku. Už len nájsť odhodlanie a pevnú vôľu a pustiť sa do toho.
2. Aromaterapia
Asi každý z vás už toho slovo niekde počul. Princípom aromaterapie je inhalovanie látok, ktoré dráždia nervové bunky (receptory) v sliznici nosa a tie vysielajú elektrický signál do určitých oblastí mozgu, akými sú napríklad štruktúry limbického systému. Tieto štruktúry zodpovedajú okrem iného aj za emocionálnu reakciu človeka. Výsledkom inhalovania aromatických výparov je aktivácia určitých štruktúr (nielen) limbického systému a navodenie pocitu relaxácie a upokojenia.
Na inhaláciu sa využívajú výpary z esenciálnych olejov, čo sú v podstate výťažky rôznych častí (ako sú korene, listy, okvetné lístky) bylín, stromov, kvetov. Proces výroby esenciálnych olejov je pomerne zložitý a vyžaduje spotrebu pomerne veľkého množstva danej bylinky. A samotný proces výroby nesmie zmeniť chemickú podstatu oleja danej rastliny, preto sa nezmiešava s olejmi z iných rastlín alebo inými chemikáliami.
Typicky v aromaterapii používané esenciálne oleje sú výťažkami z kamilky, levandule, bergamotu, citrónu, pomaranča alebo pomarančových kvetov, ruže. A nemusia sa len inhalovať, môžu sa natierať aj na kožu, napríklad počas masáže.
V rámci aromaterapie sa môžu na inhaláciu používať aj sviečky.
3. Vyskúšajte StressFix
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Znižuje stres
- Tlmí prejavy úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
4. Znížte príjem kofeínu
Kofeín je látka, ktorá má stimulujúci účinok a možno ju nájsť v káve, čaji, čokoláde a v energetických nápojoch. Nadmerné užívanie tohto stimulantu môže viesť k zhoršeniu stresu, nervozitu a narušeniu spánkového režimu. Kofeín patrí medzi návykové látky.
Nie je presne definované, koľko kofeínu je už príliš veľa, keďže každý človek ho znáša inak. Niektorým stačí malá dávka, aby cítili jeho účinok (zlepšenie pozornosti, koncentrácie) a naopak, sú ľudia, ktorí nech si dajú akékoľvek množstvo kávy, tak to s nimi ani nepohne.
Pokiaľ si však všimnete, že kofeín vám nerobí dobre, pociťujete nervozitu, je vám na zvracanie, búši vám srdce, potíte sa a je vám na odpadnutie, mali by ste rozhodne jeho dávku zredukovať alebo na nejaký čas úplne vyradiť zo svojho denného stereotypu.
5. Píšte si denník
Zapisovanie si vecí a situácií, ktoré v ten deň človeka rozhodili, môže niekomu pomôcť ich lepšie spracovať a vyriešiť. A takisto odhaliť aj samotnú príčinu. okrem týchto negatívnych zážitkov si tam môžete zapisovať aj tie pozitívne veci, ktoré sa vám stali, vaše túžby, sny a plány do budúcnosti. Môže to slúžiť ako motivácia a dôvod, prečo sa snažiť ďalej.
6. Jedzte zdravo a správne!
Nebudeme tu písať návody na chudnutie ani rôzne diéty. Ale niektoré potraviny a výživové doplnky pomáhajú redukovať stres a anxietu. A nepatrí medzi ne len čokoláda.
- Potraviny s vysokým obsahom vitamínov skupiny B. Mliečne výrobky, hovädzie mäso, ryby, hydina, listová zelenina. B vitamíny sú veľmi potrebné pre organizmus, pretože sa zapájajú do rôznych biochemických procesov, ktoré prebiehajú v našom organizme, pomáhajú pri krvotvorbe a tvorbe energie pre naše telo. Takisto napomáhajú vstrebávaniu niektorých dôležitých látok, ktoré takisto môžete využiť pri liečbe stresu, ako je napríklad horčík.
- Potraviny s vysokým obsahom vápniku a horčíku. Znova mliečne výrobky, listová a kapustová zelenina, orechy. Magnézium a vápnik sú dôležité stopové prvky, ktoré v našom organizme plnia mnoho dôležitých funkcií, mimo iné aj pomáhajú pri svalovej relaxácii alebo vedú k lepšiemu spánku.
- Omega – 3 mastné kyseliny. Tuky slúžia ako zdroj energie pre niektoré orgány v našom organizme, ako je napríklad srdce a takisto ich môže za určitých okolností použiť aj mozog. Tiež sa zapájajú do rôznych dôležitých biochemických reakcií. A niektoré štúdie dokázali, že práve omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť v liečbe stresu.
- Bylinky! Respektíve ich časti, ako sú napríklad korene alebo listy. Medzi takéto rastlinky patrí napríklad valeriána, medovka, slncovka, levanduľa alebo mučenka. Môžete ich nájsť vo forme čajov alebo ako tablety. Výťažky z týchto byliniek obsahuje aj produkt StressFix, ktorý môžete nájsť na tejto stránke.
7. Odborná pomoc a farmakologická liečba
Pokiaľ váš stres a nervozita trvá už veľmi dlho a „nefarmakologické“ tipy vám nepomáhajú, jednou z ďalších možností je navštíviť odborníka, čo v tomto prípade znamená psychológ alebo psychiater. A ten Vám bude vedieť pomôcť nasadiť správnu liečbu.
Vybrané zdroje:
- https://www.drmax.sk/poradna/zdravy-zivotny-styl/ako-premoct-stres/
- https://sk.medlicker.com/1405-ako-liecit-stres-bez-liekov
- https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety#section9
- https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview#1